کد مطلب : 75058 تاریخ مطلب : 1401/03/23

مراسم روز ملي فرش در قم برگزار شد/ اشتغال بيش از 2 ميليون نفر در صنعت فرش دستبافت

مراسم روز ملي فرش در محل تيمچه فرش قم با حضور استاندار محترم ،رئيس مرکز ملي فرش ايران و مديرکل صمت قم و مديران اقتصادي استانداري ،رئيس اتاق اصناف قم،رئيس اتحاديه فرش دستباف و جمعي از فعالان اين صنف برگزار شد

به گزارش روابط عمومي اتاق اصناف قم، خانم رافع رئيس مرکز ملي فرش ايران در اين همايش عنوان کرد: اکنون بيش از 2 ميليون نفر در حوزه فرش دستباف به صورت مستقيم فعاليت ميکنند. تعداد افرادي که به صورت مستقيم و غيرمستقيم در حوزه فرش، از بافندگي تا فروش فعاليت دارند به حدود 8 ميليون نفر ميرسد. در نتيجه توجه به اين قشر و حفظ ميراث کهن ايران ارزش بسيار بالايي دارد.

وي با اشاره به جايگاه و اهميت فرش دستبافت قم گفت: فرش دستبافت قم از اصيلترين نوع فرشهاي دستبافت ايراني است و قم قطب بافت فرش دستبافت ابريشمي است و 20 استان ديگر نيز درگير توليد فرش ابريشم هستند و اين فرش در دنيا شناخته شده است.

رئيس مرکز ملي فرش ايران افزود: براي آشنايي بيشتر دنيا با فرش ايراني فرش دستبافت در نمايشگاه اکسپوي دبي حضور يافت، البته اين حضور با محوريت فرش ابريشمي قم صورت گرفته است و فرش قم توانست در اين نمايشگاه به نحو خوبي معرفي شود.

وي با اشاره به تدريس رشته فرش در هنرستانهاي کشور، عنوان کرد: 191 نفر در زمينه صنايع جانبي صنعت فرش در 30 رشته مختلف فعاليت دارند و 5 هزار و 500 نفر دانش آموخته صنعت فرش نيز در اين رشته تحصيل ميکنند و در بيشتر هنرستانهاي کشور اين رشته تدريس ميشود.

رافع در ادامه از ايجاد مدرسه فرش در قم خبر داد و اظهار کرد: بسترهاي لازم براي ايجاد يک مدرسه فرش براي نخستين بار در کشور در قم فراهم شده است تا اين هنر نسل در نسل ارتقا و جايگاه خود را بيشتر پيدا کند.

جلوهگري فرش ايراني در محل حضور رؤساي جمهور کشورها
رئيس مرکز ملي فرش ايران در ادامه با اشاره به تحريم ناعادلانه و ظالمانه فرش ايراني از سوي آمريکا بعد از صنعت نفت کشور، گفت: در حالي که طبق تعهدات جهاني هنر و هنرمندان نبايد تحريم شوند آمريکا هنر فرش ايراني و هنرمندان ما را تحريم کرد و ما براي نشان دادن زيبايي فرش ايراني در محل حضور رؤساي کشورهاي مختلف در ايران اين فرش را نمايش ميدهيم و از جهانيان ميخواهيم تحريم را از فرش ايراني بگيرند.

سيد محمدتقي شاهچراغي نيز در اين همايش با تاکيد بر اينکه اين نمايشگاه متعلق به صنف فرش است افزود: چون اين مکان توسط دولت ساخته شده است، بايد يک مدل مالي براي آن تعريف و يک جلسه براي رفع مسائل آن تشکيل شود.

وي با بيان اينکه در حوزه تامين اجتماعي نيز مشکلات استاني آن را حل مي کنيم، خواستار تشکيل جلسه اي براي رفع مشکلات مرتبط با آن شد و تاکيد کرد: براي پيشرفت امور نيازمند مطالبه گري از يکديگر هستيم.
وي با اشاره به جلسه اي که با بانک قرض الحسنه مهر ايران و صندوق کارآفريني اميد تشکيل شده است، گفت: در صحبت با مديران کشوري اين دو موسسه مالي، اولويت پرداخت تسهيلات براي فعاليت هاي مرتبط با فرش در نظر گرفته شده و لازم است پيگيري هاي جدي در اين زمينه صورت بگيرد.
شاهچراغي همچنين با تبريک روز ملي فرش (20 خرداد) و تقدير از فعالان اين عرصه، از فرش به عنوان نماد هويت ايراني ياد کرد و گفت: اميدواريم با تلاش ميراث فرهنگي و صاحبان غرفه در تيمچه بزرگ بازار قم، وضعيت ظاهري اين مکان بهبود يابد.
بر اساس اين گزارش؛ استاندار قم در پايان اين جلسه با تعدادي از دست اندرکاران صنف فرش استان قم و تعدادي از بافندگان قالي که در اين مکان مشغول بافت فرش دستباف بودند، گفت وگو کرد و ايشان نيز به صورت مستقيم درخواست ها و مشکلات خود را با استاندار در ميان گذاشتند.

نیمتا روزنامه های صبح کشور