کد مطلب : 74537 تاریخ مطلب : 1400/07/14

درخشش عضو اتحاديه صنف توليدکننگان پوشاک قم درششمين نمايشگاه لباس عاشورايي

در ششمين نمايشگاه لباس عاشورايي که به همت کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور برگزار شد اثر خانم طاهره شبخيز عضو اتحاديه صنف توليدکننگان پوشاک قم در بخش چادر به عنوان اثر برتر انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومي اتاق اصناف مرکز استان قم، آئين اختتاميه ششمين نمايشگاه لباس عاشورايي، با حضور محمود شالويي سرپرست معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلاميو مديرکل حوزه وزارتيبه ميزباني تالار رودکي برگزار شد.

در اين مراسم همچنين مديراني چون حميد قبادي مشاور اجرايي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مريم پورشهابي دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور، علي اکبر صفيپور مدير کل دفتر برنامهريزي و آموزشهاي هنري معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قادر آشنا، مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي، محبوبه الهي دبير بخش علمي نمايشگاه حضور داشتند.

شالويي سرپرست معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني ضمن تشکر از برپا کنندگان اين نمايشگاه و گراميداشت ايام اربعين حسيني و هفته دفاع مقدس اظهار داشت: اميد است به لطف اين اقدامات هنرمندانه، گامهاي بلندي رو به سوي ارزشهاي متعالي برداشته شود.

وي افزود: لباسهاي عاشورايي و بسياري از نمادهاي ديني، بخش مهمي از فرهنگ معنوي ما به شمار ميروند و اين آداب و رسوم تجلي وجود ماست که بايد به بهترين و هنرمندانهترين شکل ممکن ظهور و بروز يابند.

قبادي مشاور اجرايي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با اشاره به اينکه در سالهاي اخير، جريان طراحي لباس، ظرفيت و توان خود را در حوزه آئينهاي عاشورايي به نمايش گذاشته است، اذعان داشت: از اين مسير، بخشي از مباني فکري و علمي تبيين شده و تقويت بخش علمي دانشگاهي سبب گرديده که امسال شاهد رشد کمي و کيفي مقالات رسيده به دبيرخانه نمايشگاه باشيم.

مريم پورشهابي دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور نيز طي سخناني با ارائه گزارشي از روند برپايي اين دوره از نمايشگاه بيان کرد: اين دوره در دو بخش اصلي شامل طراحي و دوخت لباس اجتماع بانوان، چادر، پوشش سر، طراحي و دوخت لباس مردانه، طراحي پارچه، مجموعهسازي، تصويرسازي و مقالهنويسي و همچنين بخش جنبي شامل کارگاههاي آموزشي، نشستهاي تخصصي، وبينارها و مسابقات تصويرسازي برگزار شد.

او در ادامه به ارائه آماري در ارتباط با اين دوره از نمايشگاه اشاره و تصريح کرد: از زمان انتشار فراخوان، 476 اثر به دبيرخانه نمايشگاه رسيد و در مرحله نخست ارزيابي، 175 اثر به بخش نمايشگاهي راه يافتند. بالغ بر يکهزار هنرجو و دانشجو نيز در کارگاههاي آموزشي و نشستهاي تخصصي اين دوره از نمايشگاه حضور به هم رسانده و گواهيهاي حضور را به شکل برخط دريافت کردند.

پورشهابي گفت: شهرهاي بوشهر، تبريز، تهران، اهواز، اصفهان، قم، کرمانشاه، مشهد و مازندران به عنوان دبيرخانههاي غير متمرکز ششمين نمايشگاه لباس عاشورايي جهت تجميع آثار شرکتکنندگان و البته به همت و با همراهي مؤسسات فعال مد و لباس اين استانها در اين دوره از نمايشگاه با کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور همکاري داشتند.

در بخش پاياني آين اختتاميه ششمين نمايشگاه لباس عاشورايي، برگزيدگان بخشهاي مختلف به شرح زير معرفي و تجليل شدند:

در بخش پوشش سر، نرگس بامداد برگزيده شد و سيده مرجان قرشينژاد، هستي سادات نگهبان و اعظم سادات صادقي شايسته تقدير شدند.

در بخش چادر، طاهره شبخيز به عنوان نفر برگزيده معرفي و نرگس بامداد و سحرتلقاني شايسته تقدير شدند.

در بخش لباس آقايان، سامان خداوردي و علي ضيائي به ترتيب به عنوان نفرات برگزيده و شايسته تقدير معرفي شدند.

در بخش لباس بانوان، ساناز آرماني برگزيده شد و مهسا کاريزنوي، زهرا علي نقيان و مؤسسه رخت تن به عنوان شايستگان تقدير معرفي شدند.

در بخش مجموعهسازي، اشرفسادات ميرباقري برگزيده شد و الهام قاسمي موقر و سحرتلقاني شايسته تقدير شدند.

در بخش کودک و نوجوان، طاهره ايزد دوست به عنوان نفر برگزيده معرفي شد.

در بخش تصويرسازي، نسيم اميديان به عنوان نفر برگزيده معرفي شد و فاطمه شريفي و فاطمه مستانه تقدير شدند.

در بخش مسابقه زنده و تصويرسازي لباس بانوان، فاطمه مستانه به عنوان نفر برگزيده معرفي شد و ندا نتاج و رومينا حيدري شايسته تقدير شدند.

در بخش مسابقه زنده و تصويرسازي لباس آقايان، معصومه عليزاده به عنوان نفر برگزيده و ندا نتاج شايسته تقدير شد.

در بخش مسابقه زنده و تصويرسازي لباس کودک و نوجوان، نسيم اميديان شايسته تقدير شد.

در بخش کارگاه گرافيک پوشش عاشورايي نيز نگار شمس به عنوان نفر برگزيده معرفي و غزاله وثوقي و ريحانه رعيتي شايسته تقدير شدند.

ششمين نمايشگاه لباس عاشورايي با شعار سياهپوش گشت فلک از براي حسين(ع)» از 31 شهريور تا سوم مهرماه از ساعت 10 الي 17 در فرهنگستان هنر به نشاني تهران، تقاطع خيابان وليعصر(عج) و طالقاني ميزبان علاقهمندان بود.

اين رويداد در بخشهاي طراحي و دوخت لباس اجتماع بانوان، چادر، پوشش سر، طراحي و دوخت لباس مردانه، طراحي پارچه، مجموعهسازي، تصويرسازي و مقالهنويسي برپا شد. بالغ بر 200 اثر در اين دوره از نمايشگاه پس از داوري اوليه به نمايش درآمدند و در آئين اختتاميه، اسامي برگزيدگان هر بخش اعلام شدند.