کد مطلب : 74472 تاریخ مطلب : 1400/06/12

با هدف توسعه اشتغال زندانيان قم صورت گرفت:نشست هيات رييسه اتاق اصناف قم با مسئولان اداره کل زندانها و کارآفرينان

درراستاي توسعه اشتغال زندانيان قم، نشستي با حضور سليماني سرپرست اشتغال و حرفه آموزي سازمان زندانهاي کشور،دايي سرپرست اقدامات حمايتي سازمان زندانهاي کشور،دکتر رنجبر مدير کل زندانهاي قم،خانم دکتر صديق مدير کل امور بانوان استانداري قم،حميد خرمي رييس اتاق اصناف قم، سيد ابراهيم صحفي نايب رييس اتاق اصناف قم و جمعي از خيرين و کارآفرينان در اتاق اصناف قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اتاق اصناف قم، در اين نشست سليماني سرپرست اشتغال و حرفه آموزي سازمان زندانهاي کشور بر ضرورت ايجاد اشتغال براي زندانيان تاکيد و اظهارداشت: اشتغال براي زندانيان را بايد به سمت و سويي سوق دهيم که با هزينه کم براي زندانيان انجام شود، چرا که راه اندازي مشاغلي که نياز به هزينه بالا دارند براي يک زنداني به راحتي ميسر نيست.

وي با تاکيد بر ضرورت بهره گيري از ظرفيت خيرين، صنعتگران و صنوف براي حرفه اموزي و اشتغال زندانيان گفت:ايجاد اشتغال براي زندانيان، علاوه بر کاهش رفع دغدغه انان و خانواده هايشان،سبب پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي ديگر مي شود.

دايي سرپرست اقدامات حمايتي سازمان زندانهاي کشورنيز در اين نشست با تاکيد بر حمايت از زندانيان در ابعاد مختلف به خصوص در ايجاد اشتغال افزود:به ازاي ايجاد اشتغال براي هر زنداني 100ميليون تومان وام با سود 4درصد پرداخت ميشود.

دکتر رنجبر مدير کل زندانهاي قم نيز در اين نشست با اشاره به آموزش هاي مهارتي براي زندانيان تصريح کرد: در قم زندانيان بسياري آموزش هاي مهارتي در شغل هاي مختلف را ديده اند و در اين راستا کارگاههايي براي اشتغال ان ها راه اندازي شده است.

وي به برخي از مشکلات زندانيان بعد از اموزش و کسب مهارت انان اشاره کرد و گفت:بسياري از زندانيان بعد از اينکه اموزش ديدند و محصول نهايي خود را توليد مي کنند فروش محصولشان به دلايل مختلف به سختي انجام ميشود و نياز است در اين زمينه مساعدت لازم توسط خيرين و متوليان صورت بگيرد.

حميد خرمي رييس اتاق اصناف مرکز استان قم نيز در اين جلسه ضمن اعلام آمادگي مجموعه اتاق اصناف با اداره کل زمدانها براي ارايه اموزش هاي مهارتي و فراهم ساختن زمينه اشتغال زندانيان بيان داشت: متاسفانه نگاه افراد در سطح جامعه به زندانيان مطلوب نيست و بسياري از افراد زندانيان را به ديد يک مجرم و سابقه دار مي نگرند، در صورتيکه اين نگرش ها در مورد همه ان ها صدق نمي کند.

وي با اشاره به راه اندازي کارگاههاي کوچک براي اشتغال زندانيان با توجه به شرايط انان گفت: ايجاد اشتغال براي زندانيان مانع از بروز آسيب ها و ناهنجاري هاي اجتماعي در سطح جامعه مي شود

سيد ابراهيم صحفي نايب رييس اتاق اصناف قم نيز در اين نشست با اشاره به وجود ظرفيت ها و بستر هاي لازم در مجموعه اتاق اصناف قم،بر بهره گيري از اين ظرفيت ها براي ايجاد اشتغال و حمايت از زندانيان تاکيد کرد.

خانم صديق مديرکل امور بانوان استانداري قم نيز در اين نشست با بيان اينکه ايجاد اشتغال براي زندانيان يک ضرورت مهم است ابراز داشت:بسياري از آسيب هاي اجتماعي در بين خانواده ها به خصوص زندانيان ناشي از معيشت و اقتصاد انان است.

وي با بيان اينکه اشتغال زندانيان به خصوص زنان سرپرست خانوار يکي از دغدغه هاي مجموعه امور بانوان استانداري است گفت: در اين راستا اقدامات خوبي در قم صورت گرفته و کارآفرينان و خيريني نيز در اين زمينه ورود پيدا کرده اند و اشتغال هاي خانگي زيادي نيز تاکنون ايجاد شده است.

در اين نشست همچنين يکي از کارآفرينان ضمن انتقاد از عدم حمايت مسئولان از کارآفرينان، توضيحاتي در اين خصوص ارايه کرد.

لازم به ذکر است در پايان مقررشد در جلسه اي از ظرفيت اتحاديه هاي صنفي و اصناف در راستاي ايجاد اشتغال استفاده شود.