کد مطلب : 74447 تاریخ مطلب : 1400/06/02

اصناف قم در تعطيلات شش روزه چقدر پروتکل ها را رعايت کردند؟

رييس اتاق اصناف مرکز استان قم گفت: در تعطيلات هفته گذشته 90 درصد اصناف استان قم محدوديت‌ها را رعايت کرده و فقط 5 مورد پلمپ داشتيم.

به گزارش روابط عمومي اتاق اصناف قم، حميد خرمي در گفتوگو با ايسنا ضمن گراميداشت هفته دولت، تسليت ايام محرم و صفر و تقدير و تشکر از همراهي کسبه و اصناف قم جهت بهبود شرايط کرونايي بيان کرد: اصناف استان از همان ابتداي شيوع کرونا براي مبارزه با اين بيماري در صحنه بودند و تلاش داشتند تا تصميمات ستاد استاني مبارزه با کرونا را عملياتي کنند.
رييس اتاق اصناف مرکز استان قم افزود: در تعطيلات هفته گذشته 90 درصد اصناف استان قم در راستاي قطع زنجيره انتقال ويروس کرونا با ستاد کرونا همکاري داشته در حالي که اين آمار در کل کشور 80 درصد است.
وي ادامه داد: از ساعت نه صبح که شروع کار کاسبان است با همکاري اداره اماکن، تعزيرات، صمت و بهداشت نظارت داشتيم، به کساني که تخلف داشتند تذکر ميداديم و سعي ميکرديم پلمپ انجام نشود؛ فقط 5 مورد پلمپ داشتيم که به دليل عدم رعايت عليرغم چندين مرتبه تذکر بود.
وي با تأکيد بر اينکه هر يک از طرحهايي که در ارتباط با اصناف ارائه ميشود داراي ضمانت اجرايي است و با همراهي دستگاه قضا برخوردهاي قانوني با متخلفان انجام ميشود، عنوان کرد: اين اقدام صيانت از سلامت مردم بوده و در اولويت است؛ البته در اين مسير، خسارتهايي هم به برخي اصناف وارد شد که جبران آنها توجه ويژه مسئولان را ميطلبد.
خرمي از برگزاري جلسات مختلف مجموعه اصناف با دستگاههاي ذيربط در اين ايام خبرداد و در خصوص اقدامات صورت گرفته پيرامون خسارات وارده به صنوف گفت: کليه خسارات وارده طي کارشناسيهاي صورت گرفته توسط اتاق اصناف ،اتحاديه و کميسيون نظارت احصاء و به دستگاههاي مختلف طي مکاتبهاي اعلام شد.
وي عنوان کرد: نظارتها به طور مستمر از ابتداي شيوع کرونا بر روند فعاليت اصناف وجود داشته و گزارشها توسط هيئت رئيسه و بازرسين اتاق اصناف ارائه شد. و در اين خصوص همراهي خوبي با علوم پزشکي و سازمان بازرسي و اتاق اصناف وجود دارد.
خرمي با اشاره به کمک 20 ميليارد ريالي اصناف قم به آسيب ديدگان ناشي از کرونا در خصوص مهمترين اقدامات در اين راستا خاطرنشان کرد: راهندازي کارگاههاي توليد ماسک ، تهيه بستههاي معيشتي جهت نيازمندان، تهيه و تدوين طرح "نهضت خدمترساني بسيج اصناف" در جهت گسترده کردن فعاليتهاي محروميتزدايي و استفاده از تمام توان بسيج اصناف و اتحاديهها در اين زمينه صورت گرفته است.
وي اضافه کرد: مکاتبات با دادستان محترم و اداره اطلاعات درخصوص محکوميت محتکرين اقلام بهداشتي و پيشبيني عدم وصول چکهاي صادره باتوجه به شيوع ويروس کرونا، اعلام مکرر موجودي اقلام بهداشتي و ضدعفوني کننده در واحدهاي صنفي مرتبط به نهادهاي متقاضي ذيربط نيز از جمله اقدامات انجام گرفته ميباشد.
خرمي در راستاي بيان خدمات انجام شده ادامه داد: پيگيري موضوع ايجاد بازار فروش اينترنتي توسط واحدهاي صنفي تحت پوشش و برگزاري جلسات توسط متخصصان فضاي مجازي، پيگيري ثبت نام صاحبان واحدهاي صنفي تحت پوشش خانوادهشان در سايت سلامت وزارت بهداشت ، مديريت اعتراضات تعدادي از کسبه و متصديان در ابتداي طرح تعطيلي از ديگر اقدامات است.
وي پلمپ واحدهاي صنفي که نسبت به تعطيلي واحد خود اقدام ننموده اند با مشارکت اتاق اصناف و اداره نظارت بر اماکن عمومي نيروي انتظامي قم را از اقدامات صورت گرفته برشمرد و تصريح کرد: در اين دوران همچنين مصاحبههاي مختلف با رسانهها از جمله صدا و سيما در جهت بيان دغدغهها و مشکلات صنوف و اتحاديهها و مکاتبات مختلف با برخي دستگاهها از جمله اداره ماليات، بيمه، اتاق اصناف ايران و غيره در راستاي رفع اين دغدغهها صورت گرفت.
خرمي همچنين در رابطه با اقدامات مؤثر مرکز نيکوکاري اتاق اصناف اظهار کرد: از نمونه اقدامات اين مرکز مي توان به تهيه و توزيع بستههاي معيشتي توسط گروههاي جهادي دوستان مهربان و سردار شهيد حاج قاسم سليماني، ضدعفوني معابر، صنوف و پاساژها و برپايي ايستگاه هاي عرضه مستقيم ماسک توسط توليدکنندگان بومي ماسک در سطح شهر اشاره کرد.
وي اضافه کرد: همچنين حضور گروههاي جهادي در روستاهاي قم جهت خدمترساني از قبيل تعمير لوازم، تهيه و تحويل وسايل مورد نياز نيازمندان مانند لوازم خانگي، مشارکت در طرح پايش و نظارت بر صنوف به عنوان سفيران سلامت جهت بررسي رعايت پروتکل هاي بهداشتي، بازديد از نحوه توزيع کالاهاي اساسي در سطح شهر توسط تيم ويژه جهادي بسيج اصناف متشکل از 200 نفر و هماهنگي با صنوف مرتبط براي کمک به جوانان جهت ازدواج آسان اشاره کرد.