کد مطلب : 65255 تاریخ مطلب : 1399/05/22

کرونا جوهر کتاب را خشکاند؛

با شيوع ويروس کرونا در جهان و ايران بسياري از مشاغل دچار آسيب شدند يکي از مشاغلي که چرخه توليد آن با مشکلات زيادي روبرو شد صنعت نشر و چاپ کتاب است، در کشور ما پايين بودن سرانه مطالعه خود مسبب پايين بودن فروش کتاب بوده و اين روزها کرونا جوهر کتاب را خشکاند.

شهر قم به سبب وجود مراکز و موسسات ديني و از سوي ديگر مراجع معظم تقليد، بخش عظيمي از ناشران حوزه دين در اين شهر هستند؛ ناشران بزرگي مانند انصاريان، جامعه مدرسين، اديان و مذاهب، صدرا و… .

اگر مسير خيابان آيت الله مرعشي(ارم) به سمت خيابان شهدا(صفائيه) را پياده طي کنيد، مغازه ها و پاساژهايي را مي بينيد که دفتر انتشاراتي هاي مهم در سطح کشور هستند. بسياري از ناشران هم در مجتمع ناشران واقع در ميدان روح الله مقيم هستند که در اين روزهاي کرونايي حال و روز خوبي ندارند.

در مدت زماني که از شيوع کرونا مي گذرد، خبر تعطيلي برخي ناشران بزرگ همچون دارالفکر را به سبب وضعيت عارض شده بر کشور شنيديم. خبرنگار شفقنا براي جوياشدن حال ناشران به سراغ برخي از آنها رفته و پاي صحبت آنها نشسته است.

انتشاراتي هاي سنتي در حال نابودي هستند

مهدي محمدي شجاعي در گفت وگو با خبرنگار شفقنا با اشاره به وضعيت چاپ و نشر در کشور اظهار داشت: وضعيت چاپ و نشر سال هاست که در کشو ما حال و روز خوبي ندارد و کرونا مزيد برعلت شده و آخرين تلاش خود را مي کند تا بيشترين ضربه را به حوزه چاپ و نشر کتاب و کتابخواني بزند. متاسفانه برخي از انتشاراتي که سنتي کار مي کردند و نتوانستند خود را با سيستم هاي جديد به روز کنند در حال از بين رفتن هستند مثل کتابخانه طهوري که يکي از ناشران قديمي و موفق ما بود که در اواخر بهمن ماه بسته شد و خورشيد اول اسفند 98 را نديد و امسال هم متاسفانه تعطيل شدن دارالفکر خبر ناگواري براي ما بود زيرا ناشران خوب، قديمي و با ريشه ما يکي پس از ديگري به کار خود پايان مي دهند.

مدير انتشارات دانشگاه اديان و مذاهب با اشاره به کاهش تيراژ کتاب در انتشارات اديان عنوان کرد: تيراژ ما قبلا روي2000 بوده است اما در حال حاضر با توجه به شرايط در ابتدا بازار خود را پيدا مي کنيم سپس اقدام به چاپ در تيراژ مشخص مي کنيم زيرا متاسفانه روز به روز شاهد آن هستيم که سرمايه ما ارزش خود را از دست مي دهد.

او فضاي مجازي را فرصتي براي فروش و تبليغات دانست و گفت: رويکرد انتشارات اديان اين است که به سمت ديجيتال نرود و کتاب ها به همان صورت قبل در چاپخانه هاي معتبر استان قم چاپ شود تا دوام و قوام اين کتاب ها ماندگار شود البته بخش فروش مجازي و ارسال رايگان براي انتشارات اديان فعال است و فضاي مجازي کمک خوبي براي عرضه کتاب به ما کرده است همچنين از فضاي تلگرام و اينستاگرام براي تبليغات نيز بهره برده ايم.

محمدي شجاعي ابراز داشت: خوشبختانه در سال گذشته در بدترين شرايط 35 هزار کتاب را روانه بازار کرديم اما متاسفانه 11 هزار جلد کتاب بالغ بر 450 ميليون تومان براي نمايشگاه آماده کرده بوديم که نمايشگاه برگزار نشد، در حال حاضر کتاب هايي همچون فضائل ايماني و اخلاقي و مباني فکري سلفيه جديد و سلفيه جهادي براي اول مهر در حال چاپ است.

او در خصوص برنامه هاي پساکروناي انتشارات اديان گفت: ورود به فعاليت هاي فضاي مجازي شروع برنامه هاي ما در پساکرونا بوده است زيرا پس از شروع کرونا برخي از مراکز پخش بزرگ همچون ققنوس، چشمه، فرهنگ و گسترش هم نتوانستند کتاب بگيرند به همين خاطر ما از طريق فضاي مجازي و تبليغات کتاب هاي خود را روانه بازار کرديم و خوشبختانه استقبال خوبي نيز شد.

اين ناشر فعال، فعاليت در حوزه بين المللي را گامي ديگر در پساکرونا دانست و گفت: در پساکرونا نگاه ما به کشورهاي فارسي زبان است و اکنون براي دو کتابفروشي در کشور افغانستان منابعي براي ارسال در حال چاپ است.

محمدي شجاعي، انتظار از متوليان و مسئولين فرهنگي را اشتباه دانست و گفت: واقعيت امر اين است که اگر همه کتاب فروشي ها و ناشران چشم و اميدشان به يک مجموعه باشد بار زيادي را روي دوش آن مجموعه تحميل مي کنند و اين اشتباه است، در ايام بحران بايد تمام ناشران و کتاب فروشي ها همفکري و توليد دانش کنند و با خلاقيتِ شيوه هاي جديد بتوانند کتاب را عرضه کنند.

او با اشاره به اهميت افزايش زير ساخت هاي فرهنگي و مطالعه در کشور بيان کرد: امروزه به خاطر مشکلات تورم، قشر فرهيخته دغدغه معيشت و خانواده دارند اما با اين جود اگر ما بتوانيم فرهنگ را از سبد خانواده خود حذف نکنيم آينده درخشاني خواهيم داشت،

خسارت ميلياردي کرونا به انتشارات جامعه مدرسين

محمد کردي، مديرعامل انتشارات جامعه مدرسين با اشاره به روزهاي اول شيوع کرونا گفت: از زمان شيوع کرونا چاپ و نشر ما به مدت 2 ماه تعطيل شد و حقوق 70 کارگر و کارمند ما به مدت 3 ماه عقب افتاد؛ در برآورد اوليه حدود يک ميليارد و 500 هزار تومان به ما خسارت وارد شده است. تيراژ کارهاي ما از دو هزار به 300 و بعضا به 50 نيز رسيده است و در واقع 70 درصد کاهش چاپ داشتيم.

او با اشاره به اينکه برگزار نشدن نمايشگاه کتاب موجب خسارت هاي زيادي به انتشارات شد بيان کرد: ما براي نمايشگاه کتاب تهران و همچنين نمايشگاه کتاب استان برنامه هايي در پيش رو داشتيم که متاسفانه برگزار نشد، در حال حاضر نيز بايد تابع بازار باشيم و کم و بيش کار را ادامه دهيم.

مديرعامل انتشارات جامعه مدرسين در خصوص فعاليت در فضاي مجازي ابراز داشت: انتشارات جامعه مدرسين فروش الکترونيکي از طريق سايت را نيز دارد که متقاضيان مي توانند از طريق آن خريد کنند.

کردي تصريح کرد: مسئولين و متوليان فرهنگي با دادن کاغذهاي يارانه اي مي توانند اندکي به حل مشکلات ما کمک کنند زيرا مجموعه انتشارات ما تحقيقاتي است که خود کار تحقيقاتي نيز براي ما هزينه بر است.

برقراري ماليات دردي بر دردهاي ناشران افزوده است

حميد خرمي رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشي هاي استان قم در خصوص وضعيت ناشران استان در ايام کرونا اظهار داشت: متاسفانه در طي اين چند ماه که از شيوع کرونا مي گذرد مشکلات زيادي براي ناشران به وجود آمد و ناشران و کتابفروشي ها خود به خود به سمت فروش الکترونيکي رفتند و کساني که نتوانستند خود را با اين وضعيت سازگار کنند دوام نيافته و تعطيل شدند.

او با اشاره به وضعيت اقتصادي اقشار جامعه عنوان کرد: به دليل مشکلات اقتصادي و راکد شدن کار، مردم توانايي خريد کتاب را ندارند و آن را از سبد کالاي خود حذف کرده اند و اگر بتوانند در اولويت آخر قرار مي دهند.

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشي هاي استان قم بيان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد که متولي بخش کتاب و کتابخواني است، وعده هاي خود را عملي کند. تسهيلات کم بهره و بدون بهره و يارانه کاغذ پرداخت شود که خود مسکني براي ادامه بقاي آنان است درحاليکه تعداد اندکي از همکاران در حال حاضر براي دريافت تسهيلات به بانک معرفي شدند.

او خاطرنشان کرد: استان قم داراي 1300 ناشر و 200 کتابفروشي است که شمار تيراژ بسيار کاهش پيدا کرده است و اکثر ناشران به سمت چاپ ديجيتال رفته اند.

خرمي تصريح کرد: متاسفانه در اين بحران سازمان امور مالياتي به بهانه هاي مختلف براي ناشران و کتابفروشي ها ماليات قرار داده و با اين کار کتابفروشي ها و ناشران را تحت فشار قرار مي دهند در حالي که از سال 80 ناشران و از سال 93 کتاب فروشي ها معاف از ماليات شدند.

منبع خبر:پايگاه خبري شفقنا

آدرس: https://fa.shafaqna.com/news/988130/