کد مطلب : 65254 تاریخ مطلب : 1399/05/25

راه دسترسي مهمترين مشکل درودگران در شهرک ثامن

رئيس اتحاديه صنف درودگران استان قم گفت: يکي از مهمترين مشکلات شهرک ثامن نبود دسترسي مسير تردد سهل الوصول و امن است که بايد در دستور کار مسئولين راه و شهرسازي قرار بگيرد.

حسين معماريان در حاشيه همايش همدلي که در شهرک ثامن با حضور جمعي از درودگران برگزارشد در گفت وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به چالش هاي متعددي که پيش روي صنف درودگران، قرار دارد، اظهارکرد: يکي از نگراني هاي مهم صنف ما تهيه مواد اوليه است و چوب يکي از شاخص ترين مواد اوليه اي است که بايد به صورت وارداتي به دست درودگران برسد.

وي با اشاره به اجرايي شدن طرح تنفس جنگل در ايران، بيان کرد: به دليل اجراي اين طرح مجبور هستيم از چوب هاي وارداتي استفاده کنيم و اين امر هزينه هاي بالايي را به درودگران تحميل مي کند.

رئيس صنف درودگران استان قم با تاکيد براينکه قيمت واردات چوب در طول چند سال اخير بسيار کمرشکن شده است، تصريح کرد: چوبي که در سال 92 هر مترمربع آن را با قيمت 320 هزار تومن خريداري مي کرديم اکنون بايد با 10 ميليون تومان خريداري شودکه در نتيجه هزينه هاي بالايي را به توليدکنندگان تحميل مي کند.

وي در بخش ديگري از سخنانش به آثار منفي شيوع ويروس کرونا به تمام اصناف اشاره و بيان کرد: شيوع اين ويروس ضرر بسياري به صنف درودگران وارد کرد که از آن جمله مي شود به افزايش قيمت چوب وارداتي و محدوديت در صدور کالاهاي توليدي عنوان کرد.

رئيس اتحاديه صنف درودگران استان قم به ديگر موانعي که پيش روي توليدکنندگان قرار دارد اشاره و عنوان کرد: با توجه به اينکه واحدهاي توليدي در شهرک ثامن از برق 50 آمپر استفاده مي کنند، دارايي قوانيني را مصوب کرده است تا اين کارگاه ها علاوه بر ماليات بايد ارزش افزوده نيز بپردازند، اين در حالي است که بسياري از واحدها کوچک بوده و توانايي تحقق مطالبات آن ها را ندارند.

وي با اشاره يکي ديگر از مشکلات صنعتگران و توليدکنندگان صنعت چوب در استان قم گفت: در شهرک ثامن نبود دسترسي مسير تردد سهل الوصول و امن از مشکلات عمده اين شهرک محسوب ميشود که بايد در دستور کار مسئولين راه و شهرسازي قرار بگيرد.

معماريان با اشاره به اين که زمين هايي که در شهرک ثامن براي واگذاري به اعضاي صنف در نظر گرفته شده است مساحت وسيعي دارد، گفت: بيشتر اعضا قدرت تملک و بهره وري از آن را نخواهند داشت و اگر اين امکان از ناحيه شرکت شهرک هاي صنعتي به وجود بيايدکه زمين هاي قابل واگذاري در مساحت کوچکتري تعريف شوند، بسياري از توليدکنندگان و کارگاه هاي کوچک براي مستقر شدن در شهرک ثامن اقبال بيشتري نشان خواهند داد

وي اضافه کرد: در حوزه انشعابات برق در شهرک ثامن نيز با پديده اي رو به رو هستيم که واقعا انتظار آن را نداريم، هرکارگاه در اين شهرک بايد مبلغي قريب به 80 ميليون تومان پرداخت کند تا بتواند از انرژي برق استفاده کند، با اين رويه حمايت از توليد» فقط مي تواند در حد يک شعار يا عنواني براي همايش ها و سمينارها باقي بماند.

رئيس اتحاديه صنف درودگران استان قم با بيان اين که در استان قم 4 هزار واحد صنفي توليدي و توزيعي وجود دارد،عنوان کرد: بيشتر اين واحدها مستاجر هستند و مشکل اصلي که وجود دارد، خريداري زمين است.

وي افزود: مسئولان دولتي اگر واقعا خواهان اشتغال زايي و ادامه فعاليت اين واحدها هستند بايد راهکارهاي عملياتي خود را هرچه زودتر ارائه کنند، تا طرح واگذاري زمين در شهرک ثامن با ابعاد کوچکتر بتواند راهگشا باشد.

معماريان خاطرنشان کرد: شهرک ثامن قم بايد به عنوان يکي از معتبرترين بازارهاي توليدي در عرصه چوب و مبلمان و يک ظرفيت بزرگ و قابل سرمايه گذاري در سراسر کشور معرفي شود.